Magiczny andrzejkowy wieczór nie mógłby odbyć się bez wróżb i oczywiście bez smacznych przekąsek. A co, gdyby połączyć te dwa elementy? Przedstawiamy kilka pomysłów na wróżby z wykorzystaniem produktów spożywczych, które przepowiedzą nam przyszłość, a jednocześnie zadowolą podniebienie.

Wróżba 1. – ciastko z wróżbą

Przed wieczorem andrzejkowym należy upiec ciasteczka z umieszczonymi w środku karteczkami z wróżbą, radą lub przestrogą. Każdy gość częstuje się jednym z nich i otrzymuje wskazówkę na najbliższy rok. Po odczytaniu wróżby ciastka można oczywiście smacznie zjeść.

Wróżba 2. – losowanie owoców

Na stole kładziemy jabłko, cytrynę i śliwkę. Osoba, która chce się dowiedzieć, co czeka ją w kolejnym roku, losuje owoc z zawiązanymi oczami. Wylosowanie jabłka gwarantuje pomyślność. Cytryna przestrzega przed osobami z najbliższego otoczenia. Śliwka z kolei oznacza konieczność walki o szczęście w miłości w najbliższym czasie.

Wróżba 3. – skórka z jabłka

Jabłko należy obrać ze skórki tak, aby obierki były jak najdłuższe. Taką wstążkę rzucamy za siebie przez lewe ramię. Kształt, w jaki ułoży się skórka powinien być podobny do którejś z liter alfabetu. Litera ta oznacza inicjał imienia przyszłego wybranka lub wybranki.

Wróżba 4. – wróżenie z fusów

Parzymy liściastą herbatę lub mieloną kawę. Gdy fusy opadną na dno filiżanki lub kubka, możemy wypić napój, zostawiając odrobinę wody wraz z fusami na dnie naczynia. Filiżankę lub kubek należy chwycić w lewą dłoń i trzy razy obrócić w prawo, a następnie odwrócić do góry dnem nad serwetką. Gdy wszystkie fusy znajdą się już na serwetce, ułożą się w kształt, który będzie wskazówką na nadchodzący rok.

Wróżba 5. – łowienie jabłek

W szerokim naczyniu z wodą umieszczamy kilka jabłek. Każda z pań z zawiązanymi oczami i bez użycia rąk powinna wyłowić jedno jabłko, próbując chwycić je zębami. Uczestniczka konkursu, która w najkrótszym czasie złowi owoc, jako pierwsza wyjdzie za mąż.

Wróżba 6. – kwaśna cytryna

To zabawa w szczególności dla pań. Każda z uczestniczek powinna zjeść kawałek cytryny. Ta, która nie skrzywi się podczas jedzenia kwaśnej cytryny, wyjdzie za mąż jako pierwsza.