W ramach festiwalu Europa na widelcu 1 czerwca w godzinach 16.00–19.00 w Sali Witrażowej budynku Starej Giełdy przy pl. Solnym 16 odbędzie się 3. edycja Wrocławskich Spotkań Nalewkowych. Po raz kolejny w naszym mieście spotkają się pasjonaci i artyści tworzenia tych niezwykłych trunków. Inicjatywa zastąpiła odbywający się w poprzednich latach „Wrocławski Turniej Nalewek”.

Wrocławskie Spotkania Nalewkowe mają na celu rozpowszechnianie polskich tradycji nalewkarskich i odkrywanie najlepszych receptur, a także nagradzanie twórców najlepszych nalewek. Mamy nadzieję, że po raz kolejny udowodnimy we Wrocławiu, że nalewki ciągle czarują. O nalewkach wiemy coraz więcej i to jest bardzo budujące. Sięgamy do najlepszych tradycji tworzenia tego trunku, które mają w Polsce kilkusetletnią historię. Rozpowszechniły się one dzięki swym niewątpliwym walorom smakowym, a także właściwościom zdrowotnym. Ich rozmaite smaki i aromaty odpowiadały zawsze bogactwu polskich łąk, lasów i sadów. Co roku powtarzamy dokładnie te same słowa Piotra Bikonta, który mawiał: „Nic tak nie pomaga na (…) depresję jak łyk słońca zamkniętego we flaszy. Kiedyś nalewkami częstowały starsze panie, trzymające w apteczce buteleczki z magicznymi kolorowymi płynami. Dziś, bardziej już ku pokrzepieniu humoru niż zdrowia, nalewka przeżywa swój renesans”. Cieszymy się, że po raz kolejny we Wrocławiu spotkają się pasjonaci i artyści tworzenia tych niezwykłych trunków.

Wrocławskie Spotkania Nalewkowe to propozycja otwartych, krótkich wykładów i spotkań warsztatowo-degustacyjnych dla mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska na temat tradycji, historii nalewek, sposobu ich tworzenia, a także możliwość dyskusji i zadawania pytań szczegółowych mistrzom tego fachu. Uczestnicy spotkania będą mogli porozmawiać o różnicach oraz unikatowych cechach produktów do wytwarzania nalewek między innymi zależnych od regionu, w którym występują, ze szczególnym uwzględnieniem walorów Dolnego Śląska. Podczas tegorocznej edycji Wrocławskich Spotkań Nalewkowych twórcy najlepszych trunków otrzymają symboliczne dyplomy z tytułem „Mistrz Dobrego Smaku Wrocławskich Spotkań Nalewkowych”.

Wydarzenie dedykowane jest wyłącznie dla osób pełnoletnich, których pasją jest tworzenie nalewek oraz zdobywanie wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Warunkiem koniecznym udziału jest wcześniejsze zapisanie się na listę uczestników oraz, w przypadku zgłaszania nalewek do degustacji, wypełnienie specjalnej karty zgłoszenia.

Zapisy do udziału w konkursie

Zapisów i zgłoszeń można dokonywać drogą mailową na adres: polskaakademiasmaku@gmail.com lub nmgmedia@gmail.com , tel. + 48 516 478 508. Otrzymane potwierdzenie należy wydrukować i zabrać ze sobą w dniu wydarzenia. Brak potwierdzenia uniemożliwi udział w imprezie. Liczba miejsc jest ograniczona, a o wpisaniu na listę uczestników zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Poniżej znajduje się również karta zgłoszenia nalewek do konkursu, którą można pobrać i wydrukować celem uzupełnienia i przesłania zgłoszenia.

Regulamin i karta zgłoszenia >>

Więcej informacji o konkursie >>