Znamy już szczegółowy program oraz menu. Wiemy, że w tym roku sobotnia biesiada odbędzie się z udziałem potraw pochodzących z 10 krajów Europy oraz jedngo regionu – Dolnego Śląska. Dlaczego wybraliśmy te kraje a nie inne? Poniżej podpowiedź samego ambasadora festiwalu – Roberta Makłowicza. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć potraw, które w dużych ilościach przygotujemy dla wrocławian i turystów już w sobotę (2 czerwca) na okazję wielkiej biesiady Europy na widelcu.

Oto kraje, których kuchnie będą bohaterami X Europy na widelcu:

  1. Wielka Brytania Margaret Thatcher niezwykle mocno wspierała Solidarność, a na wyspach osiadło mnóstwo politycznych uchodźców z Polski.

  2. Niemcy w stanie wojennym obywatele RFN wysłali miliony paczek z pomocą do losowo wybieranych polskich rodzin, nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy takiego gestu solidarności od innego społeczeństwa.

  3. Francja nad Sekwaną działali przedstawiciele zdelegalizowanej Solidarności, wielka była także skala pomocy humanitarnej udzielonej przez Francuzów.

  4. Grecja ten stosunkowo biedny jak na zachodnie standardy kraj przyjął wyjątkowo wielu uchodźców z Polski, pamiętając o tym, co znaczy słowo „solidarność” (w latach 50. Polska przyjęła multum uchodźców z ogarniętej wojną domową Grecji, a najwięcej z nich osiadło właśnie na Dolny Śląsku).

  5. Austria jedyny kraj Zachodu, który zniósł wizy dla Polaków austriackie obozy dla uchodźców były w latach 80. pełne naszych rodaków.

  6. Norwegia to między innymi stamtąd przybywałp wiele konwojów z pomocą dla Polaków, również z nielegalną pomocą dla Solidarności.

  7. Szwecja przyjęła wielu polskich uchodźców i organizowała transporty z pomocą dla Polaków.

  8. Belgia Bruksela była jedną z siedzib zdelegalizowanej przez komunistów Solidarności, mieściło się w niej Biuro Koordynacyjne.

  9. Włochy dały schronienie wielu uchodźcom z Polski, wysyłano stamtąd także transporty z pomocą dla Polaków.

  10. Rumunia – jedynym, który odpowiedział na przesłanie Solidarności do robotników z państw Europy Wschodniej był Filip Iulius, za co trafił do więzienia.

Galeria zdjęć potraw: