Przed nami kolejny długi weekend, dlatego na pewno nie zabraknie okazji do rozpalenia grilla i upieczenia kiełbasy, kurczaka czy warzyw na świeżym powietrzu. Ale czy wrocławianie wiedzą, gdzie można bezpiecznie grillować, nie narażając się na otrzymanie mandatu?

Mogłoby się wydawać, że jedzenie z rusztu lubi każdy, a rozpalając grilla czy ognisko nie robimy nikomu krzywdy. Okazuje się jednak, że taka forma spędzania wolnego czasu i przygotowywania posiłków może być źródłem pożaru i zwyczajnie przeszkadzać osobom przebywającym w pobliżu. Z tego właśnie powodu rozpalanie grilla w niektórych miejscach jest niedozwolone. Wiele wspólnot mieszkaniowych i rad osiedli zabrania grillowania nawet na balkonach. Za nieprzestrzeganie postanowień i regulaminów możemy otrzymać do 500 zł mandatu. Wrocław nie jest w tej kwestii wyjątkiem, dlatego warto wiedzieć, gdzie najbezpieczniej udać się na grilla, aby uniknąć kary pieniężnej.

Grillowanie samo w sobie nie jest zabronione. Karane są jednak zachowania naruszające przepisy przeciwpożarowe, zakłócanie spokoju, picie alkoholu, śmiecenie i niszczenie zieleni. Dlatego wyznaczono w Stolicy Dolnego Śląska kilka miejsc, w których dozwolone jest rozpalanie grilla. Oczywiście przy przestrzeganiu obowiązujących przepisów i stosowaniu się do ogólnie przyjętych zasad.

Gdzie zatem grillować we Wrocławiu? Z grillem można śmiało wybrać się na wrocławskie wzgórza. Fani takiej formy spędzania wolnego czasu dobrze znają Wzgórze Andersa, Wzgórze Gajowickie oraz Wzgórze Gajowe. Do dyspozycji grillomaniaków zostają też nadodrzańskie wały przy Mostach Warszawskich,  Mostach Jagiellońskich oraz przy Moście Trzebnickim. Wybierając się do parków, trzeba pamiętać, że rozpalanie grilla jest dozwolone tylko w niektórych, wyznaczonych do tego miejscach. Przed wybraniem się na piknik pod gołym niebem warto przeczytać regulamin korzystania z poszczególnych miejsc.

Poza miejscami ogólnodostępnymi dopuszczalne jest też grillowanie w przydomowych ogródkach. Oczywiście, o ile nasi sąsiedzi nie mają nic przeciwko temu.