Reżyser, dziennikarz, krytyk kulinarny, a dla nas przede wszystkim współtwórca i ambasador festiwalu Europa na widelcu. Piotr Bikont zginął 27 czerwca wieczorem w wypadku samochodowym. Miał 62 lata.

Piotr Bikont urodził się 12 maja 1955 roku. Do 1982 roku studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Polacy zapamiętają go jako aktywnego działacza opozycji w czasach PRL-u. Od 1977 roku był współpracownikiem KSS KOR. Jako student w  październiku 1980 roku został członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Między grudniem 1981 roku a październikiem 1982 roku był internowany. W 1989 roku wraz z Anną Bikont wydał książkę pt. Małe vademecum Peerelu. W 2008 r. za działalność opozycyjną w PRL w 2008 roku odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dziennikarz był związany z redakcją pisma Solidarność z Gdańskiem, Tygodnika Mazowsze, a w późniejszych latach z Gazetą Wyborczą. W drugiej połowie lat 80. oraz w latach 90. stworzył filmy dokumentalne, których tematyka dotyczyła m.in. polskiej opozycji. Wśród nich znaleźć można takie tytuły, jak: Inny sierpień oraz Ballada o strajku z 1988 roku, Opowieści Okrągłego Stołu z 1989 roku, a także Żnin – Paryż – Wenecja czyli sceny z życia prowincji wyprodukowane w latach 1992-1993 czy Stół bez kantów powstały w 1999 roku.

Piotr Bikont był także znawcą kulinariów. Razem z Robertem Makłowiczem stworzył charyzmatyczny duet, pisząc najpierw do tygodnika Wprost, a następnie do Newsweek Polska. Był autorem wielu książek. Listy pieczętowane sosem, czyli gdzie karmią najlepiej w Polsce. Przewodnik z 2001 roku oraz Stół z niepowyłamywanymi nogami z 2007 roku to pozycje, które napisał we współpracy z Robertem Makłowiczem. Stworzył także dzieła samodzielne: w 2005 roku pojawiła się książka jego autorstwa – Polska na widelcu, a w 2011 roku wydał Kuchnię żydowską według Balbiny Przepiórko.

Piotrowi Bikontowi zawdzięczamy festiwal Europa na widelcu, który już od 9 lat pozwala poznać wrocławianom kuchnię lokalną oraz europejską. Piotr Bikont z Robertem Makłowiczem – jako pomysłodawcy festiwalu – od 2009 roku pełnią rolę ambasadorów Europy na widelcu.

Pogrzeb Piotra Bikonta odbędzie się 6 lipca o godzinie 14:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Piotrem Bikontem, którego udzielił portalowi www.wroclaw.pl po zakończeniu 8. edycji festiwalu Europa na widelcu.