Menu Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Współczesna kuchnia wrocławska to przede wszystkim kuchnia rodzinnej pamięci, często składająca się z wymieszanych, odległych tradycji kulinarnych. Ten fenomen znalazł odzwierciedlenie we „Wrocławskiej książce kucharskiej”, która powstała w ramach działań w Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i z której pochodzi poniższe danie.

Sposób wykonania

Obgotować kapustę w osolonej wodzie z dodatkiem 1 łyżki octu, sukcesywnie zdejmując liście. W tym czasie ugotować 1,5 kg ziemniaków i przepuścić przez praskę. Pozostały kilogram zetrzeć na tarce jak do placków ziemniaczanych i odsączyć na sitku. Składniki farszu wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Obciąć twardą część liści i zawijać gołąbki (końców liści nie zawijamy do środka, jak w tradycyjnych gołąbkach, lecz zostawiamy luźno). Ułożyć ciasno w rondlu, zalać bulionem i gotować na wolnym ogniu 45–60 minut. Pozostawić pod przykryciem przez kolejne 30 minut.

Do sosu poddusić na oleju drobno pokrojoną cebulkę, dodać obie śmietany wymieszane ze sobą i gotować na wolnym ogniu aż sos zgęstnieje. Doprawić solą, pieprzem.