Menu Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Współczesna kuchnia wrocławska to przede wszystkim kuchnia rodzinnej pamięci, często składająca się z wymieszanych, odległych tradycji kulinarnych. Ten fenomen znalazł odzwierciedlenie we „Wrocławskiej książce kucharskiej”, która powstała w ramach działań w Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i z której pochodzi poniższe danie.

 

Sposób wykonania

Jeśli schab jest surowy, należy go zapeklować – posolić i popieprzyć mięso, a następnie posmarować je mieszanką oliwy z czosnkiem i obłożyć plasterkami cebuli, dodać liść laurowy i jedno ziele angielskie i w garnku odłożyć na noc do lodówki. Suszki (śliwki, morele, jabłka) także namoczyć na noc.

Mięso w garnku wraz z peklowiną (cebulą, liściem laurowym, zielem angielskim) zalać wodą i posolić . Zostawić miejsce na suszki z wodą. Tak przygotowany schab gotować około 50 minut, a następnie wrzucić suszki wraz z wodą, w której stały przez noc i gotować jeszcze przez 10 minut, uważając by owoce zmiękły, ale się nie rozgotowały. Następnie przygotować sos na bazie rosołu, który wygotował się ze schabu oraz zasmażki z mąki i masła. Doprawić do smaku solą, pieprzem, szczyptą cynamonu, szczyptą cukru. Dodać ugotowane owoce i zamieszać . Sos można zagęścić też powidłami ze śliwek. Danie podawać z kluskami drożdżowymi ugotowanymi na parze.