Niemal rok temu w wypadku samochodowym zginął Piotr Bikont, współtwórca festiwalu kulinarnego „Europa na widelcu”, a w roku 2017 także jego dyrektor artystyczny. Podczas jubileuszowej X edycji imprezy odbędzie się cykl wydarzeń upamiętniających tę ważną dla „Europy na widelcu” postać.

 

1 czerwca (piątek)
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Bikontowi, Przejście Garncarskie

1–3 czerwca (piątek–niedziela)
Prezentacja część dorobku artystycznego Piotra Bikonta, m.in. trzy filmy dokumentalne:

  • „Inny sierpień”, reż. Piotr Bikont i Leszek Dziumowicz
    Polityka i strategia strajków sierpniowych 1988 roku – rodzących się powoli i z trudem, dzięki bezprzykładnemu poświęceniu początkowo niewielkiej grupy ludzi. Gdy zwycięstwo na miarę tego z roku 1980 wydawało się bliskie, na strajkujących spadła decyzja o przerwaniu protestu.
  • „Ballada o strajku”, reż. Piotr Bikont i Leszek Dziumowicz
    Stocznia Gdańska, pierwsze dni maja 1988 roku. Szkic do portretu „Solidarności ’88” – niecierpliwej, młodej i radykalnej. Na jej tle Lech Wałęsa, nie zawsze odnajdujący się w nowej sytuacji. Strajk, w którym robotnicy przegrali z władzą, ale wygrali coś więcej – wygrali solidarność.
  • „Opowieści Okrągłego Stołu”, reż. Piotr Bikont i Leszek Dziumowicz
    Reportaż z obrad Okrągłego Stołu w Warszawie, pokazujący kuluary Pałacu Namiestnikowskiego. Unikalny zapis historycznych rozmów, które doprowadziły do końca panowania w Polsce systemu komunistycznego. Film ukazuje zderzenie dwóch światów – pezetpeerowskich aparatczyków, którym władza już wyślizguje się z rąk, i opozycjonistów, którzy już wkrótce obejmą najwyższe stanowiska w państwie.

2 czerwca (sobota)
Podczas koncertu Janusza Yaniny Iwańskiego na wrocławskim rynku usłyszymy m.in. cztery piosenki, do których tekst napisał Piotr Bikont – wieloletni przyjaciel i partner muzyczny Yaniny z legendarnej formacji jazzowej Free Cooperation.

Tego samego dnia w Barbarze Strefie Kultury Wrocław odbędzie się koncert „For Piotr Bikont” zespołu ch&k&k+aj w składzie: Marek Chołoniewski, Włodzimierz Kiniorski, Krzysztof Knittel oraz z gościnnym udziałem Aleksandera Janickiego.

Skład tworzą znani polscy kompozytorzy i twórcy muzyki, przyjaciele Piotra Bikonta, z którymi grał w zespole „Pociąg Towarowy”.

3 czerwca (niedziela)
W Ośrodku Grotowskiego zobaczymy ostatni wyreżyserowany przez Piotra Bikonta spektakl teatralny pt. „ Siódemka”, oparty na powieści Ziemowita Szczerka o tym samym tytule.

Jest to opowieść o podróży drogą krajową E7 przez polskie jądro ciemności, przez kompleksy i fantazje narodowe, przez wieki historii. Pełna czarnego humoru, dosadna, groteskowa, momentami psychodeliczna. To ostatnia, niedokończona reżyseria Piotra Bikonta, zrealizowana samodzielnie przez aktorów teatru, znanego pod nazwą Stowarzyszenie Teatralne Badów.