Niemal rok temu w wypadku samochodowym zginął Piotr Bikont, współtwórca festiwalu kulinarnego „Europa na widelcu”, a w roku 2017 także jego dyrektor artystyczny. Podczas jubileuszowej X edycji imprezy odbędzie się cykl wydarzeń upamiętniających tę ważną dla „Europy na widelcu” postać.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

 

Partnerem  pokazów filmowych jest Video Studio Gdańsk – Fundacja Filmów i Programów Katolickich

 

1–2 czerwca (piątek–sobota)

Pokazy filmów z dorobku artystycznego Piotra Bikonta

1 czerwca (piątek)

 • 17.00 „Inny sierpień”, reż. Piotr Bikont i Leszek Dziumowicz
  Strefa Kultury Wrocław BARBARA, ul. Świdnicka 8b
  Polityka i strategia strajków sierpniowych 1988 roku – rodzących się powoli i z trudem, dzięki bezprzykładnemu poświęceniu początkowo niewielkiej grupy ludzi. Gdy zwycięstwo na miarę tego z roku 1980 wydawało się bliskie, na strajkujących spadła decyzja o przerwaniu protestu.
 • 20.00 „Opowieści Okrągłego Stołu”, reż. Piotr Bikont i Leszek Dziumowicz
  Strefa Kultury Wrocław BARBARA, ul. Świdnicka 8b
  Reportaż z obrad Okrągłego Stołu w Warszawie, pokazujący kuluary Pałacu Namiestnikowskiego. Unikalny zapis historycznych rozmów, które doprowadziły do końca panowania w Polsce systemu komunistycznego. Film ukazuje zderzenie dwóch światów – pezetpeerowskich aparatczyków, którym władza już wyślizguje się z rąk, i opozycjonistów, którzy już wkrótce obejmą najwyższe stanowiska w państwie.

2 czerwca (sobota)

 • 17.00 „Ballada o strajku”, reż. Piotr Bikont i Leszek Dziumowicz
  Strefa Kultury Wrocław BARBARA, ul. Świdnicka 8b
  Stocznia Gdańska, pierwsze dni maja 1988 roku. Szkic do portretu „Solidarności ’88” – niecierpliwej, młodej i radykalnej. Na jej tle Lech Wałęsa, nie zawsze odnajdujący się w nowej sytuacji. Strajk, w którym robotnicy przegrali z władzą, ale wygrali coś więcej – wygrali solidarność.

2 czerwca (sobota)

13.20* Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Bikontowi
Przejście Garncarskie

15.00* Koncert Janusza Yaniny Iwańskiego na wrocławskim rynku na scenie Europy na widelcu. Usłyszymy m.in. cztery piosenki, do których tekst napisał Piotr Bikont – wieloletni przyjaciel i partner muzyczny Yaniny z legendarnej formacji jazzowej Free Cooperation.

* Podana godzina ma charakter orientacyjny i w związku z duża dynamiką wydarzeń na scenie może ulec przesunięciu.

20.00 Koncert „For Piotr Bikont” zespołu ch&k&k+aj
Strefa Kultury Wrocław BARBARA, ul. Świdnicka 8b
Zespół ch&k&k+aj w składzie: Marek Chołoniewski, Włodzimierz Kiniorski, Krzysztof Knittel oraz z gościnnym udziałem Aleksandra Janickiego. Tworzą go znani polscy kompozytorzy i twórcy muzyki, przyjaciele Piotra Bikonta, z którymi grał w zespole „Pociąg Towarowy”.

3 czerwca (niedziela)

19.30 „Siódemka”, ostatni wyreżyserowany przez Piotra Bikonta spektakl teatralny, oparty na powieści Ziemowita Szczerka o tym samym tytule.
Instytut im. J. Grotowskiego, Rynek Ratusz 27
Spektakl to opowieść o podróży drogą krajową E7 przez polskie jądro ciemności, przez kompleksy i fantazje narodowe, przez wieki historii. Pełna czarnego humoru, dosadna, groteskowa, momentami psychodeliczna. To ostatnia, niedokończona reżyseria Piotra Bikonta, zrealizowana samodzielnie przez aktorów teatru, znanego pod nazwą Stowarzyszenie Teatralne Badów.